Kategorie
.

The Crownvirus

Pandemia koronawirusa stała się faktem. Nie podzielam opinii, że po niej jakoś w sposób szczególny zmieni się człowiek. Człowiek nie, ale świat już tak.

Przyzwyczajenie jest naszą drugą naturą. Drugą, a więc nie pierwszą. Ta pierwotna jest trudno reformowana, uparta i przeciwstawiająca się czynnikom zewnętrznym. Inaczej się ma rzec z tą drugą, która poddaje się temu co zewnątrz i zmienia nasze przyzwyczajenia. One ulegają przekształceniu łatwiej, niż pierwotna natura ludzka.

Koronawirus pokazuje nam, że jak technologia zmieniła świat. Szybkie rozpowszechnianie się wirusa nie byłoby możliwe bez rozwoju transportu powietrznego. Tą drogą możliwe jest przeniesienie małej cząsteczki takiej wirus z jednego krańca świat na drugi w nie całe kilka godzin. Rozwój technologii w obszarze IT pozwala na szybką wymianę informacji o pandemii i globalne działania przeciw wirusowi, ale także napędza zbiorową pandemię strachu. Ten strach powoduje poważne zachwianie gospodarki światowej, której skutki poczuje większość ludzkości. Nasze przyzwyczajenia ulegają zmianie poprzez tą epidemię. Inaczej spojrzymy na otwarte granice. Będziemy szukać większego oparcia w technologii IT. Nauczymy się bardziej dbać o higienę. Pozostanie w nas zbiorowa trauma, która jednak będzie miała wpływ na naszą drugą naturę, nie tą pierwotną.

Nadal bowiem będziemy ludźmi i nic co ludzie nie będzie nam obce od miłości po nienawiść, od radości po smutek, od współczucia po zemstę. I tak ta historia toczy koło przez wieki naznaczone wojnami, powstaniami, pandemiami i podbojami. I pewnego dnia pandemia koronawirusa stanie się tylko smutnym wspomnieniem dla ludzkości, tak jak to było w przypadku II wojny światowej, czy grypy hiszpanki.

Tymczasem warto pomyślieć co można zrobić dla drugiego człowieka, przez co nasze życie może nabrać innego koloru. Osoby starsze, niepełnosprawni, służba zdrowia czeka na pomoc.